Proč swapovat?
Hlavní myšlenkou je zbavit se smysluplně něčeho, co může posloužit někomu dalšímu. A díky tomu prodloužit životní cyklus daného předmětu na maximum a předejít zbytečnému nakupování nových a nových věcí. Šetříte tím vodu, energii, spotřebu CO2 a také peníze. Pro představu, že se nejedná o zanedbatelná čísla, např. na výrobu jednoho trička je potřeba 2 500 litrů vody a u páru džínů to je dokonce 8 000 litrů.
Swapování také může být součástí vaší minimalistické cesty, kdy si uvědomíte, že „méně mít, znamená více žít“, což nemusí nutně znamenat rovnou vše nechtěné vyhodit do popelnice, jak si radikální minimalizaci můžeme představit.
Výměnou lze také pomoci potřebným. Z velké části dnešních oficiálních akcí jde část věcí či dokonce i finanční příspěvek na pomoc těm, kteří to potřebují. Případně jsou některé zbylé věci využity k upcyklaci, tedy přeměně starých a nepotřebných produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou.
Jak swapovat?
- Swapové akce – Můžete využít swapových akcí, většina z nich má v informacích napsány svá pravidla, ty si přečtěte. Častým z nich je přinést a odnést jen tolik, kolik sami unesete. Výhodou těchto událostí je že zde potkáte mnoho podobně smýšlejících lidí, je zde často doprovodný program, kterým může být třeba i oprava vašeho oblečení či různé přednášky. Na akcích zpravidla platíte vstup kolem 100 Kč. Můžete je hledat třeba na http://www.najdiswap.cz/ (stránka je poměrně nová, zatím tam nenaleznete veškeré swapy, nicméně můžete tam hledat i dle města). Jedním z nejúčinnějších nástrojů je vyhledávání na Facebooku či sledování swapovací facebookové skupiny (např. Swap Prague). Můžete také sledovat osobnosti, které tyto věci sdílí (např. Žijeme minimalismem). Pokud máte rádi pravidelnost, tak např. vždy poslední neděli v měsíci se koná swap v Komunitním centru Husitská od 10-14 hodin. A např. již 8. března od 10 do 18 hodin se koná Pošli to dál – jarní swap v Londýnské.
- Domácí swap – Zkuste probrat vaše přebytky s přáteli, ti vás znají nejlépe a dokáží vám dobře poradit a přinést věci „na míru“. Vyhnete se velkému množství lidí na výměnných akcích a také obsazeným kabinkám.
- Swap v práci – Zařiďte výměnu s kolegy na pracovišti (např. po domluvě s nadřízeným si v práci vyčleníte místo, kam budete do krabice pokládat nepotřebné věci a kdokoliv si je kdykoli může vzít). Věřte, že takové místo je i skvělým prostředkem pro small talk s kolegy
- V neposlední řadě ještě existují facebookové skupiny přímo k tomu určené např. Swap Prague, Swap around Prague, Swap knih Praha, GREEN SWAP (výměna rostlin). Výhodou těchto skupin je to, že si rovnou určíte, za co byste rádi své přebytky vyměnili či co naopak poptáváte. Nejste zde limitováni časem a místem oficiální události. Navíc je možné nabídnout či poptávat také služby.
- Buďte iniciativní – Ještě studujete? Zkuste zařídit výměnou akci u vás ve škole, můžete tak šířit povědomí o této udržitelné možnosti dále a přivést k tomu nové lidi.
Doufáme, že Vám budou některé z našich swapových tipů k užitku a budeme se těšit na setkání na nějaké akci